Na cestách: Skotsko

2. září 2014 v 15:02 | Martini |  Travelling
Jak jsem slibovala, je tady další cestopis. Tentokrát ze Skotska.


Když se řekne Skotsko, většinu lidí napadne Lochnesská příšera, kilt a dudy, případně věhlasná skotská whiskey. Skotsko je ale mnohem víc než to. Sama jsem se o tom přesvědčila, když jsem tuto část Spojeného království navštívila.
Skotsko se nachází v severní části ostrova Velká Británie a náleží k němu také spousta ostrovů a souostroví. Žije zde přes 5 mil. obyvatel, což je asi desetina z celkového počtu obyvatel Spojeného království. Na jihu sousedí s Anglií, z východu, západu a severu jej omývá Severní moře. Hlavním, nikoli však největším městem je Edinburg.

V Edinburgu žije asi 477 000 obyvatel. Už na první pohled se liší od Londýna. Edinburg je klidným, historickým městem, plným budov s typickou skotskou architekturou a napěchovaným pouličními umělci. Své sídlo zde má i britská královna, která shodou okolností v době mé návštěvy byla také přítomna. Město je plné památek, dominantou je však edinburgský hrad.

Dalším turisty navštěvovaným městem ve Skotsku je St'Andrews. Městečko má asi 14 000 obyvatel a je známé zejména svou univerzitou, která je třetí nejstarší ve Velké Británii a nejstarší ve Skotsku. Univerzita se dlouho řadí mezi ty nejprestižnější, studoval zde také britský následník trůnu - Princ Wiliam a jeho současná manželka Kate.

Skotsko se pyšní také kromě řady historických městeček a památek rozmanitou a krásnou přírodou. Nachází se zde nejvyšší hora Spojeného království - Ben Nevis a spousta jezer. Největším skotským jezerem je Loch Lemond, ovšem nejznámějším je Loch Ness. Toto jezero získalo popularitu díky pověsti o lochnesské příšeře. Není proto divu, že u jezera je řada obchdků se suvenýry, z nichž dominují právě malé příšerky. Zástupy turistů pak čekají na projížďku lodí po jezeře, kterou jsem využila také já a těšila se, že uvidím Lochnessku. Bohužel neviděla :-). Každopádně jsem si odnesla pěkný zážitek.

Mimo jiné jsem navštívila také palírnu skotské whiskey, kde jsem poznala náročný proses přípravy tohoto pro Skotsko typického alkoholického nápoje.

Skotsko na mě udělalo dojem po všech stránkách. Jak už jsem psala, má toho opravdu hodně co nabídnout. Historie i příroda, kultura a umění - to je Skotsko.

Fotografie:Edinburghský hrad


Vyhlídka na Edinburgh

Sídlo královny v Edinburghu

St'Andrews


Loch Ness


příroda


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sibyll Sibyll | Web | 2. září 2014 v 17:17 | Reagovat

Tak když se řekneš Skotsko, představím si jezera. Prostě to k němu podle mě patří. :D Hrozně se mi líbí fotky a... Určitě bych se tam jednou chtěla podívat. :) Když jsem četla tenhle článek už jsem si řekla- stojí to za to! :)

2 Mercedes* | MT Mercedes* | MT | Web | 2. září 2014 v 18:55 | Reagovat

Fotografie jsou krásné. Já byla bohužel letos pouze v Londýně a Croydonu, ale do Skotska ybch se také ráda podívala. :-) Vypadá to tam moc krásně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama