Na cestách: Barcelona

6. října 2014 v 16:02 | Martini |  Travelling
O Barceloně už jsem jednou mluvila. Tentokrát ji rozeberu mnohem podrobněji. Je tu další cestopis věnovaný jenom Barceloně.

Barcelona je s počtem obyvatel kolem 1 600 000 druhým největším městem Španělského království a zároveň hlavním a největším městem provincie zvané Katalánsko. Katalánci jsou hrdým národem a již léta usilují o nezávislost na Španělsku. Od Španělů je odlišuje nejen jazyk katalánština, který je od klasické španělštiny rozpoznatelný, ale také odlišná kultura. V roce 2006 byly v Katalánsku např. zakázány býčí zápasy, které ke Španělsku neodmyslitelně patří. Katalánci je však chápou jako týrání zvířat. Dalším problémem je doplácení Katalánska, které je nejvyspělejší a nejbohatší částí Španělska na chudší a zaostalejší části země. Sama jsem se přesvědčila o tom, že Katalánci neradi mluví španělštinou. Se Španělem by se nikdy španělsky nebavili, co se však týče turistů, jsou ochotni s nimi mluvit španělsky.

Po mé návštěvě Barcelony už se nedivím, že se řadí mezi nejkrásnější města Evropy a v žebříčku nejnavštěvovanějších evropských měst zaujímá po Londýně, Paříži a Římě čtvrtou příčku.
Barcelona je moderním kosmopolitním městem, které současně nabízí řadu historických památek. Dominantou města je katedrála Sagrada Familia, navržena secesním architektem Antoniem Gaudím. Její výstavba začala v roce 1882 a stále probíhá. Stavba je totiž financována výhradně ze sponzorských darů. Její dokončení je plánováno na rok 2026 - což bude 100 let od smrti Antonia Gaudího. Bude tedy probíhat celkem 144 let.

Antonio Gaudí je symbol Barcelony i celého Katalánska. Dalším jeho významným dílem je Park Guell, ze kterého je překrásný výhled na celou Barcelonu. Uprostřed parku se nachází tzv. Písečné náměstí, které je lemováno nejdelší mozajkovou lavicí v Evropě, která představuje ještěrku - symbol Barcelony. V parku také najdete Síň sta sloupů (Sala de las cien columnas), kde se nachází 86 sloupů připomínající krápníky. Navštívit můžete také Gaudího muzeum.

Gaudí však není jediným autorem barcelonských památek. Za zmínku stojí také kostel Santa Maria del Mar, který je považován za nejlepší dílo katalánské gotiky, dále také Benátské věže nebo pomník Kryštofa Kolumba.

Jedním z moderních lákadel Barcelony je fotbalový stadion Camp Nou - základna jednoho z nejlepších fotbalových klubů Evropy, FC Barcelona známého též jako Barca. Turistům je umožněna prohlídka stadionu, já jsem však zvolila návštěvu Podmořského světa. Mořské akvárium v Barceloně patří k největším v Evropě. Prohlédnout si zde můžete řadu mořských živočichů a nechybí ani 80 m dlouhý skleněný tunel, kdy vám nad hlavami sviští hejna žraloků.
Jedním z nejživějších míst Barcelony je Plaza Catalunya - náměstí s fontánami. Každý večer se zde shromažďují místní obyvatelé i turisté, aby byli svědky světelné vodní šou, kdy fontány doslova tančí podle hudby. Něco podobného můžete vidět i v Praze, pokud navštívíte Křižíkovu fontánu.

Ač jsem se snažila, nepodařilo se mi navštívit všechny památky Barcelony. I přes to málo, co jsem viděla mě ale toto město nadchlo a ráda se sem ještě někdy vrátím. Tentokrát snad na delší dobu, abych si stihla vychutnat všechna historická i moderní místa Barcelony.

Výhled na Barcelonu z Parku Guell

Přístav v Barceloně

,,Tančící'' fontána

Sagrada Familia

Pomník Kryštofa Kolumba (ukazuje směrem k Americe)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mercedes* | MT Mercedes* | MT | Web | 7. října 2014 v 16:33 | Reagovat

Jů... já tam chci! Španělsko jsem vždycky chtěla navštívit, ale teď díky tobě tam chci jet ještě víc. Barcelona vypadá skvěle a chtěla byhc vidět tu ''tančící'' fontánu a Park Guell a Kryštofa a Sagradu Familiu. :-D

2 Ooomarie ♥ Ooomarie ♥ | Web | 8. října 2014 v 17:35 | Reagovat

To zní skvěle!
Máš to krásně popsané a doplnila jsi to nádhernými fotečkami.)
Určitě se tam jednou podívám :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama