Travelling

Cestovatelský TAG

1. listopadu 2014 v 12:37 | Martini
Ti z vás, kdo navštěvujete můj blog pravidelně, určitě víte, že strašně ráda cestuju. A tak jsem se rozhodla vyplnit cestovatelský TAG, který je zároveň mým prvním ;-)


1. Vyjmenuj všechny země, ve kterých jsi byla?
Slovensko, Rakousko, Polsko, Německo, Belgie, Francie, Velká Británie, Španělsko, Itálie, Chorvatsko, Bulharsko, Řecko, Turecko

2. Která země, místo se ti nejvíce líbilo?
Každá země, kde jsem byla má něco do sebe. Nejvíc se mi ale líbilo ve Španělsku - Barceloně, VB (Skotsko) - Edinburgu, Itálii - Benátky a Řecku. Tam jsem byla celkem na třech ostrovech a všechny byly úžasné, nejvíc se mi ale líbil Zakynthos a jeho pláže s bílými oblázky a smaragdově modrým mořem.

3. Kam by ses jednou chtěla podívat?
Chtěla bych procestovat spoustu zemí. Z Evropy mě nejvíc láká Norsko a Švédsko, z Asie Japonsko, dále Austrálie a z Ameriky Kanada a v USA Yellowstoneský národní park. No a jednou bych ráda strávila dovolenou na Mauritiu. Jsem trošku náročná co? :-D

4. Vyjmenuj tři věci, které s sebou vždycky bereš na cesty.
Peněženka s doklady a pletební kartou, taštička s kosmetickými a hygienickými potřebami, mobil

5. Jaké bylo nejlepší jídlo co jsi kdy v cizině jedla?
Miluju střdomořskou kuchyni - saláty, grilovaná zelenina a tak. Moc mi chutnalo ve Španělsku avokádo plněné krevtkami a tvarohovým sýrem ozdobené vlašským oříškem. To bylo úžasné, pak taky italský salát Capresse, který si dělám i doma a řecký a turecký zákusek Baklava.

6. Jaká byla tvoje nejmilejší cesta?
Asi můj první let letadlem na ostrov Rhodos, když mi bylo 6 :-)

7. Máš nějakou negativní vzpomínku na některou cestu?
Žádnou si nevybavuju, ale negativní vzpomínky mám na některé cesty vlakem ze školy.

8. Kam se chystáš tento rok?
Tento rok už nikam, ale příští nkam určitě jo. Kam, to zatím nevím, ale chtěla bych do Itálie a Norska.

Na cestách: Barcelona

6. října 2014 v 16:02 | Martini
O Barceloně už jsem jednou mluvila. Tentokrát ji rozeberu mnohem podrobněji. Je tu další cestopis věnovaný jenom Barceloně.

Barcelona je s počtem obyvatel kolem 1 600 000 druhým největším městem Španělského království a zároveň hlavním a největším městem provincie zvané Katalánsko. Katalánci jsou hrdým národem a již léta usilují o nezávislost na Španělsku. Od Španělů je odlišuje nejen jazyk katalánština, který je od klasické španělštiny rozpoznatelný, ale také odlišná kultura. V roce 2006 byly v Katalánsku např. zakázány býčí zápasy, které ke Španělsku neodmyslitelně patří. Katalánci je však chápou jako týrání zvířat. Dalším problémem je doplácení Katalánska, které je nejvyspělejší a nejbohatší částí Španělska na chudší a zaostalejší části země. Sama jsem se přesvědčila o tom, že Katalánci neradi mluví španělštinou. Se Španělem by se nikdy španělsky nebavili, co se však týče turistů, jsou ochotni s nimi mluvit španělsky.

Po mé návštěvě Barcelony už se nedivím, že se řadí mezi nejkrásnější města Evropy a v žebříčku nejnavštěvovanějších evropských měst zaujímá po Londýně, Paříži a Římě čtvrtou příčku.
Barcelona je moderním kosmopolitním městem, které současně nabízí řadu historických památek. Dominantou města je katedrála Sagrada Familia, navržena secesním architektem Antoniem Gaudím. Její výstavba začala v roce 1882 a stále probíhá. Stavba je totiž financována výhradně ze sponzorských darů. Její dokončení je plánováno na rok 2026 - což bude 100 let od smrti Antonia Gaudího. Bude tedy probíhat celkem 144 let.

Antonio Gaudí je symbol Barcelony i celého Katalánska. Dalším jeho významným dílem je Park Guell, ze kterého je překrásný výhled na celou Barcelonu. Uprostřed parku se nachází tzv. Písečné náměstí, které je lemováno nejdelší mozajkovou lavicí v Evropě, která představuje ještěrku - symbol Barcelony. V parku také najdete Síň sta sloupů (Sala de las cien columnas), kde se nachází 86 sloupů připomínající krápníky. Navštívit můžete také Gaudího muzeum.

Gaudí však není jediným autorem barcelonských památek. Za zmínku stojí také kostel Santa Maria del Mar, který je považován za nejlepší dílo katalánské gotiky, dále také Benátské věže nebo pomník Kryštofa Kolumba.

Jedním z moderních lákadel Barcelony je fotbalový stadion Camp Nou - základna jednoho z nejlepších fotbalových klubů Evropy, FC Barcelona známého též jako Barca. Turistům je umožněna prohlídka stadionu, já jsem však zvolila návštěvu Podmořského světa. Mořské akvárium v Barceloně patří k největším v Evropě. Prohlédnout si zde můžete řadu mořských živočichů a nechybí ani 80 m dlouhý skleněný tunel, kdy vám nad hlavami sviští hejna žraloků.
Jedním z nejživějších míst Barcelony je Plaza Catalunya - náměstí s fontánami. Každý večer se zde shromažďují místní obyvatelé i turisté, aby byli svědky světelné vodní šou, kdy fontány doslova tančí podle hudby. Něco podobného můžete vidět i v Praze, pokud navštívíte Křižíkovu fontánu.

Ač jsem se snažila, nepodařilo se mi navštívit všechny památky Barcelony. I přes to málo, co jsem viděla mě ale toto město nadchlo a ráda se sem ještě někdy vrátím. Tentokrát snad na delší dobu, abych si stihla vychutnat všechna historická i moderní místa Barcelony.

Na cestách: Skotsko

2. září 2014 v 15:02 | Martini
Jak jsem slibovala, je tady další cestopis. Tentokrát ze Skotska.


Když se řekne Skotsko, většinu lidí napadne Lochnesská příšera, kilt a dudy, případně věhlasná skotská whiskey. Skotsko je ale mnohem víc než to. Sama jsem se o tom přesvědčila, když jsem tuto část Spojeného království navštívila.
Skotsko se nachází v severní části ostrova Velká Británie a náleží k němu také spousta ostrovů a souostroví. Žije zde přes 5 mil. obyvatel, což je asi desetina z celkového počtu obyvatel Spojeného království. Na jihu sousedí s Anglií, z východu, západu a severu jej omývá Severní moře. Hlavním, nikoli však největším městem je Edinburg.

V Edinburgu žije asi 477 000 obyvatel. Už na první pohled se liší od Londýna. Edinburg je klidným, historickým městem, plným budov s typickou skotskou architekturou a napěchovaným pouličními umělci. Své sídlo zde má i britská královna, která shodou okolností v době mé návštěvy byla také přítomna. Město je plné památek, dominantou je však edinburgský hrad.

Dalším turisty navštěvovaným městem ve Skotsku je St'Andrews. Městečko má asi 14 000 obyvatel a je známé zejména svou univerzitou, která je třetí nejstarší ve Velké Británii a nejstarší ve Skotsku. Univerzita se dlouho řadí mezi ty nejprestižnější, studoval zde také britský následník trůnu - Princ Wiliam a jeho současná manželka Kate.

Skotsko se pyšní také kromě řady historických městeček a památek rozmanitou a krásnou přírodou. Nachází se zde nejvyšší hora Spojeného království - Ben Nevis a spousta jezer. Největším skotským jezerem je Loch Lemond, ovšem nejznámějším je Loch Ness. Toto jezero získalo popularitu díky pověsti o lochnesské příšeře. Není proto divu, že u jezera je řada obchdků se suvenýry, z nichž dominují právě malé příšerky. Zástupy turistů pak čekají na projížďku lodí po jezeře, kterou jsem využila také já a těšila se, že uvidím Lochnessku. Bohužel neviděla :-). Každopádně jsem si odnesla pěkný zážitek.

Mimo jiné jsem navštívila také palírnu skotské whiskey, kde jsem poznala náročný proses přípravy tohoto pro Skotsko typického alkoholického nápoje.

Skotsko na mě udělalo dojem po všech stránkách. Jak už jsem psala, má toho opravdu hodně co nabídnout. Historie i příroda, kultura a umění - to je Skotsko.

Fotografie:

Na cestách: Londýn

2. srpna 2014 v 13:50 | Martini
,,Kdo je unaven Londýnem, je unaven životem, protože Londýn má vše, co život dokáže nabídnout.´´To je citát britského básníka Samuela Johnsona. O tom, zda je na tom něco pravdivého nebo jde jen o hrdé vlastenectví jsem se přesvědčila na vlastní kůži, když jsem hlavní město Velké Británie navštívila.
S více než osmi miliony obyvatel je Londýn třetím nejlidnatějším městem v Evropě. Jeho historie sahá už do dob starého Říma, dnes je Londýn jedním z nejdůležitějších a nejnavštěvovanějších měst na světě. Ne nadarmo se říká, že se jedná také o jedno z nejkosmopolitnějších měst. Po příjezdu vidím v ulicích obyvatele všech barev pleti a různých národností. Od rodilých Angličanů přes snědé muslimy až po tmavé potomky Afričanů.
Londýn turistům nenabízí pouze nespočet historických památek, ale také zábavu. Dominanty Londýna, jako jsou Westminster Abbey, Big Ben, Tower, Tower Bridge, St. Paul's cathedral, sídlo královny - Buckingham Palace a mnohé další, naleznete v historické části Londýna zvané City. Moderní část města naopak skýtá řadu obchodních a zábavních center, kin, divadel a muzeí. Jedním z těch, které jsem navštívila a které na mě udělalo dojem bylo London Dungeon, čili muzeum hrůzy. Hrůznými etapami historie Londýna vás provedou profesionální herci, kteří vás vtáhnou do děje. Poznáte utrpení obyvatel v období morové epidemie, za éry Jacka Rozparovače či Velkého londýnského požáru. Pokud se rozhodnete toto místo navštívít, připravte se opravdu na silný zážitek. Rozhodně nedoporučuju odpůrcům hororů a lidem se slabší povahou. :-) Za návštěvu také určitě stojí muzeum voskových figurín Madamme Tissaud plné maket osobností z celého světa včetně prvního českého prezidenta Václava Havla.
Londýn je skvělý také co se nákupů týče. Proslulá ulice Oxford street je rájem pro milovníky nakupování. Není proto divu, že jsem z této ulice odcházela ověšená nákupními taškami.
Z historických památek se mi nejvíc líbil londýnský Tower. Hrad z 11. století bývá označován jako nejstrašidelnější místo Anglie. Od 13. stol. se stal místem, které skrývá britské korunovační klenoty. Zajímavými obyvateli Toweru jsou havrani, kteří jsou spjati s pověstí, která praví, že dokud žije v Toweru 8 havranů, je Anglie v bezpečí.
Pro Londýn jsou také typické parky, nejznámější je Hyde Park, dále potom Kensingtonské zahrady, St. James Park nebo Greenwich, který je mimo jiné místem, kudy prochází nultý poledník. Londýnské parky jsou upravené a čisté a staly se místem k ideálnímu odpočinku jak místích obyvatel, tak unavených turistů. Proto není divu, že zde i já končím svou návštěvu.
Na závěr mi nezbývá než souhlasit s výše uvedeným citátem. Londýn nabízí opravdu mnoho a jeho návštěva rozhodně stojí za to.

Fotografie:

Viva la España!

21. července 2014 v 15:14 | Martini
Od mých 13-ti let, co jsem se začala učit španělsky, jsem se vždycky do této země chtěla podívat. Po čtyřech letech se mi toto přání z části splnilo. Minulý rok jsem totiž navštívila katalánské pobřeží Costa Brava včetně města nejnavštěvovanějšího města Španělska Barcelona. Musím říct, že jsem se nezklamala. Barcelona je úžasné město, které rozhodně stojí za to navštívit. Není se čemu divit, že je to 4. nejnavštěvovanější město v Evropě. Výlet do Španělska můžu vřele doporučit! :-)

A tady pár mých vlastních fotek:
přístaviště v Barceloně
 
 

Reklama